En studie av grossisterna
I själva verket är den organiserade brottsligheten inte långt borta; den finns här och nu till följd av sitt beroende av lokala marknader. Det är missbrukare som i slutändan köper narkotikan från sin lokala distributör och som gör verksamheten lönsam.
Som andra importvaror passerar också narkotikan olika distributionsled, från generalagenter och andra grossister ner till detaljisten. I denna distributionskedja finns en rad svaga länkar som kan utnyttjas för att förebygga och bekämpa narkotikabrottsligheten.
I Narkotikadistributörer följer vi de olika distributörernas verksamhet i syfte att identifiera de svaga länkarna. Mot bakgrund av resultaten från undersökningen diskuteras brottsförebyggande metoder och strategier.
Rapport: 2007:7
Publikationsnummer: ISBN 978-91-85664-62-7
URN:NBN: urn:nbn:se:bra-261