Logotyp för Brottsförebyggande rådet (Brå)

Ställ in utseende på denna webbplats

Välj färgschema

Language

Internationell verksamhet inom det brottsförebyggande arbetet

Brå ansvarar för den svenska uttagningen till EU:s brottsförebyggande tävling ECPA, om det bästa lokala brottsförebyggande projektet i EU.

Brå organiserar varje år den svenska uttagningen till EU:s brottsförebyggande tävling European Crime Prevention Award (EUCPA), om det bästa lokala brottsförebyggande projektet i EU. Syftet med tävlingen är att ge internationell spridning åt framgångsrikt brottsförebyggande arbete. Sverige uppmärksammar och fördjupar berörda aktörers kunskap inom det aktuella temat, utöver att nominera ett bidrag. European Crime Prevention Network (EUCPN) arrangerar den europeiska bestpracticekonferensen (BPC) om brottsförebyggande arbete i EU som följer av tävlingen. Brå deltar även i EUCPN:s årliga möten för nationella organisationer som stödjer brottsförebyggande frågor och har en representant i EUCPN:s rådgivande nämnd för framtagande av verktygslådor. De nordiska nationella brottsförebyggande råden träffas årligen och 2026 står Sverige och Brå värd för mötet. Under dessa möten diskuteras angelägna problemområden och erfarenhetsutbyte mellan länderna sker. Sammantaget gör det att Brå har god kunskap om vad som sker inom det brottsförebyggande området i Norden och Europa.

Sveriges arbete är också av intresse för andra länder och varje år bidrar Brå med kunskap internationellt. Det gäller ofta hur Sverige arbetar generellt med kunskapsbaserat brottsförebyggande arbete, men det finns också ett särskilt intresse för arbetet med gruppvåldsintervention (GVI) i Europa och arbetet med barn och unga på väg in i kriminalitet. Brå kommer bland annat att erbjuda sin expertis på United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice som under 2026.

Brå deltar också i ett EU-finansierat projekt med fokus på att förebygga rekrytering av barn och unga till kriminella nätverk och narkotikamarknader i Europa. Projektet leds av University of Limerick på uppdrag av EU:s narkotikamyndighet (EUDA) och samlar beslutsfattare, forskare, brottsbekämpande myndigheter och praktiker från hela Europa för att dela kunskap, erfarenheter och lovande arbetssätt. Inom ramen för projektet analyseras befintliga modeller och insatser samt hinder och möjliggörare för implementering av effektiva förebyggande åtgärder. Deltagandet syftar till att bidra till och ta del av kunskapsutveckling som kan stärka framtida policy och praktik på området. Under 2026 kommer en inhämtning av etablerad praxis från Sverige och andra länder att genomföras.

  • Initiativ: Regeringsuppdrag
  • Målgrupp: Brottsförebyggande aktörer lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
  • Startår: Löpande
  • Redovisningsår: Löpande